Toggle menu

Čo je pokrok?

Objednávka O knihe O autorovi

 

 

Emil Páleš

Čo je pokrok?

O potrebe celostného myslenia. Novoelejská psychológia ekonomiky

Co je pokrok?

O potřebě celostního myšlení. Novoelejská psychologie ekonomiky

slovensky
96 strán, formát 130 x 190mm, brožúra
Vyd. Sophia, Bratislava, 2019.

Cena: 9 €

česky
zatím vyšla jen ve slovenštině
 

Cena: -

 

Objednávka


Na Slovensku V Čechách

Cena za 1 kus knihy je 9 € vrátane poštovného a balného. Objednávajte zaplatením tejto sumy poštovou poukážkou na adresu:

Sophia
P. O. Box 151
810 00 Bratislava 1

a do správy pre prijímateľa napíšte "Psychológia ekonomiky" a počet kusov. Dbajte na to, aby adresa odosielateľa bola čitateľná – na túto adresu Vám knihu pošleme. Doručenie trvá okolo 14 dní.

3 a viac kusov môžete objednať aj  na info (zavináč) sophia (bodka) sk. Pošlite nám poštovú adresu a dostanete variabilný symbol a číslo účtu, kam zaplatiť.

Pri viac kusoch si môžete pre knihy prísť aj osobne v Bratislave. Kvôli termínu zavolajte 0904 682 768.

3 a více kusů knížky ve slovenštině  můžete dostat také na českou adresu. Zašlete objednávku s Vaší adresou na info (zavináč) sophia (bodka) sk. Dostanete variabilní symbol a číslo účtu, kam zaplatit.

Český překlad vytiskneme v roce  2020.

 

 

 

 

 

 

Kniha zatiaľ nie je dostupná v kníhkupectvách. Kupovaním priamo tu u vydavateľa podporujete našu prácu.

O knihe


Konečným cieľom ľudského snaženia je šťastie. To nám však napriek vonkajšiemu pokroku stále uniká. Táto esej ukazuje, ako sa všetky jednostranné ciele menia na ilúzie. Svetové javy sú cez človeka, cez ľudskú psychiku previazané do celku ako spojené nádoby. Udržateľný pokrok môže napredovať iba v rovnováhe. Trvalý je len pokrok hodnôt. Jednostranné technické opatrenia bez mravnej ašpirácie prinášajú progres vždy za cenu regresu v inej oblasti. Jednostranné programy vrhajú spoločnosť do cyklov. Každý technologický pokrok či prírodné bohatstvo musia byť vyvážené cnosťami.

Práca má hlbší zmysel než len živobytie – integruje zdravú psychiku a je prameňom ľudskej dôstojnosti. Technologická nezamestnanosť sa nedá riešiť blahobytnou spoločnosťou. Ľudstvo odbremenené od materiálnej výroby robotizáciou musí nájsť nový orientačný bod v myšlienkovom svete, ktorý mu bude dávať objektívnu spätnú väzbu. Inak sa rozrastá pseudosvet a nové neduhy, ktoré opäť pohltia všetky benefity. Etiku treba začleniť do ekonomiky ako reálnu produktívnu silu. Šťastie pramení z duševných procesov, ktoré nezávisia od technickej podoby sveta.

O autorovi


 

RNDr. Emil Páleš, CSc.

je bývalým vedeckým pracovníkom Slovenskej akadémie vied. V roku 1994 založil neziskovú organizáciu Sophia, ktorá sa venuje integrálnym štúdiám. Výsledky svojej práce zhrnul v knihe Angelológia dejín. Synchronicita a periodicita v dejinách.

Skúma príčiny a vzorce tvorivosti v dejinách. Objavuje spoločné zákonitosti individuálnej psychológie, kultúrneho vývoja a evolúcie prírody. Ukazuje tiež, ako sú podobné poznatky obsiahnuté už v starých mýtoch a náboženských tradíciách. Oživuje celistvú múdrosť, ktorá by mohla byť východiskom z mravnej krízy súčasnosti. Jeho pôvodným príspevkom je objav cirkasemimileniálnych (približne 500-ročných) cyklov v dejinách. V roku 2008 mu Karlova univerzita udelila cenu Zdeňka Kleina za najlepšiu prácu o etológii človeka.